galatakulesi.gen.tr
Galata Kulesi

Galata Kulesi Efsanesi

Galata Kulesi Tarihi

Galata Kulesi Resimleri

Galata Kulesi Nerededir ?

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | En Çok Tartışılan Konular | En Çok Okunan Yorumlar
Galata Kulesi Efsanesi

Galata Kulesi efsanesi, 528 yılında yapılan Galata surlarına ek olarak, Cenevizliler tarafından 1384 yılında yapımıyla başlamıştır. Cenevizlilerin İsa Kulesi, Bizanslıların Büyük Burç olarak adlandırdığı kule adını bağlı olduğu Galata'dan almaktadır. Kulenin doğu kısmında Bereket zade Çeşmesi ile ikinci dönem sur kalıntıları,  güney kısmında Galat Kulesi sokağı, batı kısmında kule çıkmazı ve kuzey kısmında Küçük ve Büyük Hendek caddeleri yer alır. Kule İstanbul'un orta kısmında yer aldığından, Haliç, İstanbul Boğazı ve İstanbul'u seyri panaromik olarak izlenebilir. 1402 tarihinde 4. Haçlı seferi sırasında tahrip edilmiş, 1445-1446 yıllarında yeniden yapılmıştır. 2. Murat'la iyi ilişkiler kuran Cenevizliler, yan tarafa sultanın yardımıyla ikinci bir kule yaparak, buraya 2. Murat'ın adını vermişler. İstanbul'un fethine kadar Ceneviz sömürgesi olarak kalmıştır. Fetihten sonra Cenevizlilere bazı haklar verilerek, Galata'nın Türkleştirilme çalışmaları devam etmiştir. Bu dönemden sonra her yüzyıl tamir gören kulede, 16. yüzyılda Kasımpaşa tersanelerinde çalıştırılmış olan Hıristiyan esirlere barınak olmuştur. Sultan 3. Murat döneminde kurulan rasathane 1579 yılında kapatılmıştır. İstanbul yangınlarında gözetleme yeri olarak kullanılmıştır. 3. Selim ve 2. Mahmud dönemlerinde de onarılan kule, en son 1960 yılında onarılarak, düzeni değiştirilmiştir. Kulenin altında bulunan kule kadar derin çukurlarda kafatası ve kemikler bulunmuştur. Kulenin orta kısmındaki boşluk, zindan olarak kullanılmıştır. Kule tarihinde intihar olayları da bulunmaktadır. 1876 yılında bir Avusturyalı, 6 Haziran 1973 yılında ise Ümit Yaşar Oğuzcan'ın oğlu Vedat Oğuzcan intihar edenler arasındadır. Şair olan baba Oğuzcan bunun üzerine  ''Galata Kulesi'' şiirini yazmıştır.

Galata Kulesi Efsanesi

Galata Kulesinde yapılan uçuş denemeleri

17. yüzyıl bilginlerimizden olan Hezarfen Ahmet Çelebi takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insanlardandır. 4. Murat zamanında uçmayı hayata geçirmiştir. İlk uçuşlarında İsmail Cevheri'nin belgelerinden yararlanan Hezarfen, ilk denemeleri Okmeydanı'nda yapmıştır. Hezarfen İlhami Cevheri'den ilham alarak bu konuda çalışmalar yapan Leonardo da Vinci'nin kuşlar üzerine yaptığı çalışmalardan da esinlenmiştir. 1632 yılında lodoslu bir günde Galata Kulesinden başladığı uçuşunda, İstanbul boğazını geçerek, 3558 metre uzağa Doğancılara inmiştir. Bu olay sadece Türk havacılık tarihinde değil, dünya havacılık tarihinde de ilk uçuş olarak bilinmektedir. Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde bu konuda açıklamalar vardır.       

Galata Kulesinin günümüzdeki durumu nasıldır?

Kule günümüzde 66,90 metre yüksekliğindedir. İç çapı 8,95 metre, dış çapı ise 16,45 metredir. Duvarlarının kalınlığı 3,75 metredir. Kalın gövdesi işlenmemiş moloz taşından yapılan kulenin, statik hesaplamalarla ağırlığının 10.000 ton olduğu düşünülmektedir. Özel bir şirketin turistik amaçlı işlettiği kulede lokanta ve gece kulübü bulunmaktadır. 7 katı asansörlü olan kulenin, 2 katı merdivenle çıkılmaktadır. En üst katında bulunan restorandan sonra, kuleyi saran balkon bulunmaktadır. Kulenin içerisi mazgal deliklerden ışık almaktadır. Kapısında bulunan Osmanlılara ait olan tuğralı kitabe dikkat çekicidir.

Yayınlanma Tarihi : 22.12.2013 12:38:37

Yorumları ve Tartışma Forumları
İsminiz :
Yorumunuz :
Yorumunuza gelen cevapları takip etmek istiyorsanız, E - Posta adresinizi girmelisiniz. ( E - Posta Adresiniz Site de Yayınlanmaz)
Güvenlik : Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin

6 Yorum Yapılmış "Galata Kulesi Efsanesi"emrehan
27.05.2014
sunumum için çok yararlı oldu teşekür ederim

zeynep
03.05.2014
ben ödev için değil ama merakımdan bu siteye girdim ben bir galata kulesi aşığıyım şu ana kadar hiç gitmedim ama kesinlikle gideceğim. bu bilgilerden dolayı siteye teşekkür ediyorum :)

HASRET
24.04.2014
bunu öğrenmem lazımdı bu siteye çok teşekkürler :) :D :)

halk
24.04.2014
bunu öğrenmem lazımdı bu siteye çok teşekkürler :) :D :)

sudenaz
24.04.2014
bu bilgiler benim için cok yararlı

efsun
08.03.2014
Dersime çok yardımcı oldu siteye teşekkür ediyorum.

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Galata Kulesi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Ekim - 2014