Galata Kulesi Nerededir?
12 Temmuz 2024

Galata Kulesi Nerededir?


Galata Kulesi'nin Tarihçesi

İstanbul'da bulunan Galata Kulesi, Beyoğlu ilçesinin Galata semtinde yer almaktadır. Kule, 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius tarafından inşa edilmiştir. Başlangıçta fener olarak kullanılmak üzere tasarlanan kule, günümüzde bir müze olarak değerlendirilmektedir. İnşa edildiği tarihten bu yana, birçok savaş ve doğal felaket nedeniyle hasar görmüş, ancak dönemin yöneticileri tarafından onarılmış ve günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmıştır.

Cenevizliler Dönemi ve Haçlı Seferleri

Galata Kulesi'ne son şeklini verenler Cenevizliler olmuştur. Haçlı seferleri sırasında büyük hasar gören kule, Cenevizliler tarafından onarılmış ve "İsa Kulesi" adı verilmiştir. 1509 yılında meydana gelen büyük depremde yine ciddi hasar gören kule, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Mimar Hayrettin Paşa tarafından onarılmış ve biraz daha yükseltilmiştir.

Osmanlı Döneminde Galata Kulesi

Osmanlı döneminde Galata Kulesi farklı amaçlar için kullanılmıştır. Ancak, en çok bilinen olay Hezarfen Ahmed Çelebi'nin uçuş denemesidir. Hezarfen Ahmed Çelebi, kendi yaptığı kanatlar sayesinde Galata Kulesi'nden Üsküdar'a kadar uçarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Bu olay, tüm dünyada hayranlık uyandırmış ve büyük yankı bulmuştur.

Galata Kulesi'nin Genel Özellikleri

Galata Kulesi'nin yüksekliği 69,90 metre olup, yaklaşık 10.000 ton ağırlığındadır. Çapı 9 metre olan kule, işlenmemiş moloz ve taşlar kullanılarak inşa edilmiştir.

Günümüzde Galata Kulesi

Galata Kulesi, günümüzde müze olarak turistlere hizmet vermektedir. Kuleye çıkıldığında İstanbul manzarası net bir şekilde görülebilir. İçerisinde bir adet restoran bulunan kule, turistik açıdan büyük öneme sahiptir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Galata Kulesi Nerededir?

Galata Kulesi Nerededir?